Odrestaurowaliśmy (przykłady naszej pracy)

 

Stolik tzw. nerka

delikatny w formie, smukły i filigranowy stolik potocznie zwany „nerką”. Na blacie intarsja szachownicy dodatkowo zdobiona listkami koniczyny, na bokach listwa intarsjowana, całość ozdobiona mosiężnymi ornamentami, a blat mosiężną taśmą.

 

Stolik tzw. nerka przed renowacją

Stolik w bardzo złym stanie, praktyczne każdy element wymagał renowacji. Blat stolika bardzo spękany i zniszczony, widoczne braki w intarsji, z odbarwieniami i rysami. W wielu miejscach braki forniru wymagały jego uzupełnienia, a brudne i zaśniedziałe mosiężne elementy należało oczyścić. Cały stolik mało stabilny, rozchwiany.

 

Stolik tzw. nerka po renowacji

Z blatu stolika pozbyto się starego lakieru, usunięte zostały odbarwienia m.in. tzw. „białe kółka” oraz spękania. Uzupełniono intarsje i brakujący fornir. Ożywiono kolor przywracając dawny jego blask. Blat został pokryty kilkudziesięcioma warstwami politury co dało piękny, lustrzany efekt. Całość zabezpieczono woskiem twardym. Przywrócono jego stabilność. Stolik wygląda jak nowy, chociaż zachował swój dawny charakter poprzez brak ingerencji z naszej strony w miejsca, elementy których delikatne uszkodzenia świadczą o wiekowości mebelka.

 

 

Kredens ludwikowski

bardzo ładny i delikatny dębowy kredens ludwikowski w stylu eklektycznym z końca XIX wieku. Mebel przepięknie bogato rzeźbiony, zdobiony maszkaronami, w górnej części znajdują się piękne witraże.

 

Kredens ludwikowski przed renowacją

W tym przypadku renowacja polegała wyłącznie na zaprojektowaniu i wykonaniu brakującej środkowej części mebla. Nie mając żadnych zdjęć i innych dokumentów potwierdzających dawny wygląd kredensu należało dopasować zarówno stylem jak i wzorem wspomnianą część tak by pasowała do całości. Dobranie koloru i barwy było tu najmniejszym problemem.

 

Kredens ludwikowski po renowacji

Projekt brakującego środka mebla został oparty głównie na jej dolnej części. Chcąc stworzyć harmonijną i stylową całość pomiędzy trzema częściami kredensu zostały zamontowane podobne elementy ozdobne w tym maszkarony z zachowaniem wzoru i stylu. Całość odświeżono.

 

 

Stolik herbaciany Barok

bardzo ładny i delikatny stolik owalny nazywany też „chmurką”. Wykonany z drewna orzechowego, na blacie piękna intarsja, po bokach orzech czeczotka.

 

Stolik herbaciany Barok przed renowacją

Stolik w dość dobrym stanie, odświeżenia wymagała noga, natomiast pełnego odnowienia blat stolika. Bardzo spękany i zniszczony, z widocznymi odbarwieniami i rysami. Na szczęście nie uszkodzona była widoczna intarsja kwiatowa.

 

Stolik herbaciany Barok po renowacji

Z blatu stolika usunięto odbarwienia, spękania, przywrócono dawny jego blask poprzez nałożenie politury. Całość odświeżono.

 

 

Biurko

eklektyk, bardzo filigranowe, damskie biurko powstałe we Francji pod koniec XIX wieku. Wykonane z najwyższej jakości drewna: okleina orzech i orzech czeczotka oraz buk.

 

Biurko przed renowacją

Mebel do całkowitej i pełnej renowacji. W wielu miejscach popękane, wymagające uzupełnień i wstawek nogi, jak również blat biurka, otwory szufladowe. Ubytki forniru, niekompletne elementy ozdobne. Całość wyblakła i zmatowiała.

 

Biurko po renowacji

Renowacja biurka wymagała dużych umiejętności i cierpliwości, zajęła kilka tygodni pracy. Zostały naprawione nogi biurka i właściwie osadzone po wadliwych wcześniejszych próbach renowacji. Usunięto pęknięcia i uzupełniono fornir oraz naprawiono brakujące elementy. Cały mebelek nabrał pięknego połysku.

 

 

Ława pokojowa

mebel współczesny, lata 90 XX wieku.

 

Ława pokojowa przed renowacją

Zniszczeniu uległ blat ławy. Widoczne odbarwienia w postaci białych kółek. Brak połysku, wyblaknięty kolor mebla.

 

Ława pokojowa po renowacji

Przywrócono dawny wygląd usuwając odbarwienia i nadając ławie pierwotny kolor i blask.

 

 

Pianino

powstało w Fabryce Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera w Kaliszu w roku 1890.

 

Pianino przed renowacją

Instrument muzyczny bardzo zniszczony, szereg brakujących elementów i detali. Uszkodzony fornir, cała obudowy zmatowiała, a w niektórych miejscach wymagająca uzupełnień. Brak mosiężnych świeczników, po złotych zdobieniach nie ma ani śladu.

 

Pianino po renowacji

Renowacji została poddana obudowa instrumentu. Wymagało to szeregu godzin pracy i mnóstwo wysiłku. Zostały naprawione uszkodzone elementy zdobiące ,dodano nowe brakujące. Uzupełniono uszkodzony fornir. Instrument wzbogacił się o również o mosiężne uchwyty i brakujące świeczniki. Cały instrument nabrał pięknego czarnego połysku, a odnowione złocenia dodały mu tylko uroku.

 

 

Stolik niciak tzw. lira

ładnie wykonany stolik wsparty na nodze w formie liry, uchylny schowek. Blat pokryty fornirem w szachownicę.

 

Stolik niciak tzw. lira przed renowacją

Całość w dobrym stanie, chociaż blat wymagający renowacji podobnie jak mosiężne elementy.

 

Stolik niciak tzw. lira po renowacji

Odnowiony został prostokątny blat oraz wnętrze uchylnego schowka, a całość odświeżona. Elementy metalowe zostały wypolerowane.

 

 

Stolik – kwietnik

pięknie wykonany przez XIX – wiecznych mistrzów włoskiej stolarki stolik z drewna dębowego.

 

Stolik – kwietnik przed renowacją

Mebel wymagający ogólnego odświeżenia i wymiany niektórych elementów, które są dowodem na jego wcześniejszą nie do końca profesjonalną naprawę. Renowacji natomiast wymagał blat stolika, który poza odbarwieniami był pęknięty.

 

Stolik – kwietnik po renowacji

Poza odnowieniem i sklejeniem blatu oraz odświeżeniem całości dodane zostały kamienne ozdoby (szkarłatne oczka) które upiększyły i ubogaciły całość. Na koniec zostały usunięte metalowe płaskowniki podtrzymujące podstawę i zamontowane na wzór oryginalnych zamontowanych pod blatem drewniane wsporniki.

 

 

Domek dla lalek

ręcznie wykonany w latach 50-tych minionego wieku przez mieszkańca Kutna. Jako zabawka najczęściej był wykonywany dla przedszkoli, ale również na zamówienie dla osób prywatnych. Kiedyś bawił i cieszył dzieci, dzisiaj świadczy i tworzy historię regionu.

 

Domek dla lalek przed renowacją

Przez wszystkie lata kiedy stał w zapomnieniu, niezabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Drewno z którego wykonano domek spróchniało i powypaczało się. Część elementów konstrukcji odpadła i popękała, a całość zszarzała i sczerniała przez wszystkie lata zapomnienia.

 

Domek dla lalek po renowacji

By móc odrestaurować zabawkę zachowując jej sposób budowy, charakter i styl w pierwszej kolejności należało sfotografować każdy element i szczegół domku. Następnie został on rozebrany na części, które ponumerowano i oczyszczono. Brakujące elementy jak i nienadające się do ponownego użytku zostały dorobione i uzupełnione. Całość zakonserwowano i zabezpieczono przed ponownym niszczeniem. Teraz stary domek dla lalek wygląda jak w czasach swojej świetności.

 

 

Stolik kawowy

piękny, ręcznie rzeźbiony stolik na orlich pazurach trzymających kulę. Rzadko spotykany element dekoracyjny. Dawna szkoła francuskich rzemieślników. Wykonany z najwyższej jakości drewna dębowego.

 

Stolik kawowy przed renowacją

Mebel do częściowej renowacji. Wymagał odświeżenia i przywrócenia dawnego blasku. Najwięcej czasu należało poświęcić na renowację blatu. Rzeczywista renowacja stolika polegała jednak głównie na zmianie jego barwy z ciemnej na jasną, miodową tak by całość dopasować kolorystycznie do widocznego na zdjęciach kompletu wypoczynkowego.

 

Stolik kawowy po renowacji

Zamierzony efekt został osiągnięty. Uzupełniono drobne ubytki, odnowiono blat i osiągnięto oczekiwany miodowy kolor. Żeby mebel mógł być również praktyczny całość zawoskowano.